3,687
edits
(→Events) |
(→Events) |
||
Line 33: | Line 33: | ||
| align="center" | {{color|78C850|Worldwide}} | | align="center" | {{color|78C850|Worldwide}} | ||
| align="center" | {{color2|78C850|Pokémon Platinum Version|Pt}}<sup>{{color|0000ff|US}}</sup> | | align="center" | {{color2|78C850|Pokémon Platinum Version|Pt}}<sup>{{color|0000ff|US}}</sup> | ||
|- style="background: #705848;" | |||
| align="center" | {{ms|492}} | |||
| align="center" | {{color2|78C850|Film11 Shaymin}} | |||
| align="center" | {{color|78C850|April<br>25}} | |||
| align="center" | {{color|78C850|May<br>17}} | |||
| align="center" | {{color|78C850|Germany}} | |||
| align="center" | {{color2|78C850|Pokémon Diamond and Pearl Versions|DP}} | |||
|- style="background: #705848;" | |||
| align="center" | {{ms|350}} | |||
| align="center" | {{color2|78C850|List of Nintendo event Pokémon in 2009#Video Game Championships 2009 Milotic|VGC Milotic}} | |||
| align="center" | {{color|78C850|May<br>9}} | |||
| align="center" | {{color|78C850|June<br>13}} | |||
| align="center" | {{color|78C850|USA}} | |||
| align="center" | {{color2|78C850|Pokémon Platinum Version|Pt}} | |||
|- | |- | ||
| colspan="6" | | | colspan="6" | | ||
Line 57: | Line 71: | ||
| align="center" | {{color|78C850|Europe}} | | align="center" | {{color|78C850|Europe}} | ||
| align="center" | {{color|78C850|-}} | | align="center" | {{color|78C850|-}} | ||
|- style="background: #705848;" | |- style="background: #705848;" | ||
| align="center" | {{ms|172}} | | align="center" | {{ms|172}} | ||
Line 85: | Line 85: | ||
| align="center" | {{color|78C850|Japan}} | | align="center" | {{color|78C850|Japan}} | ||
| align="center" | {{color2|78C850|Pokémon Diamond and Pearl Versions|DP}}{{color2|78C850|Pokémon Platinum Version|Pt}} | | align="center" | {{color2|78C850|Pokémon Diamond and Pearl Versions|DP}}{{color2|78C850|Pokémon Platinum Version|Pt}} | ||
|- style="background: #705848;" | |||
| colspan="2" align="center" style="background: #705848" | {{color2|78C850|Pokémon Festa}} | |||
| align="center" | {{color|78C850|July<br>22}} | |||
| align="center" | {{color|78C850|Sept.<br>12}} | |||
| align="center" | {{color|78C850|Japan}} | |||
| align="center" | {{color|78C850|-}} | |||
|- | |- | ||
| | | align="center" style="background: #705848; -moz-border-radius-bottomleft: 5px;" | {{ms|{{#switch: {{#expr: {{#time: U}} mod 3}}|1=249|2=250|251}}}} | ||
| align="center" style="background: #705848;" | {{color|78C850| | | align="center" style="background: #705848;" | {{color2|78C850|Pokémon HeartGold and SoulSilver Versions|HG & SS <br>release}} | ||
| align="center" style="background: #705848;" | {{color|78C850| | | align="center" style="background: #705848;" | {{color|78C850|Fall<br>2009}} | ||
| align="center" style="background: #705848;" | {{color|78C850|-}} | |||
| align="center" style="background: #705848;" | {{color|78C850|Japan}} | | align="center" style="background: #705848;" | {{color|78C850|Japan}} | ||
| align="center" style="background: #705848; -moz-border-radius-bottomright: 5px;" | {{color|78C850|-}} | | align="center" style="background: #705848; -moz-border-radius-bottomright: 5px;" | {{color|78C850|-}} | ||
|} | |} |
edits