3,661
edits
No edit summary |
m (→Events: why isn't bottom working...?) |
||
Line 25: | Line 25: | ||
| align="center" | {{color2|78C850|Pokémon Platinum Version|Pt}} | | align="center" | {{color2|78C850|Pokémon Platinum Version|Pt}} | ||
|- style="background: #705848;" | |- style="background: #705848;" | ||
| colspan="2" align="center | | colspan="2" align="center" | {{color|78C850|VGC 2009 Regional<br>Championships}} | ||
| align="center" | {{color|78C850|May<br>9}} | | align="center" | {{color|78C850|May<br>9}} | ||
| align="center" | {{color|78C850|June<br>13}} | | align="center" | {{color|78C850|June<br>13}} | ||
Line 52: | Line 52: | ||
| align="center" | {{color|78C850|June<br>6}} | | align="center" | {{color|78C850|June<br>6}} | ||
| align="center" | {{color|78C850|July<br>19}} | | align="center" | {{color|78C850|July<br>19}} | ||
| align="center" | {{color|78C850| | | align="center" | {{color|78C850|Wi-Fi}} | ||
| align="center" | {{color2|78C850|Pokémon Platinum Version|Pt}}<sup>{{color|ffff00|Eu}}</sup> | | align="center" | {{color2|78C850|Pokémon Platinum Version|Pt}}<sup>{{color|ffff00|Eu}}</sup> | ||
|- style="background: #705848;" | |- style="background: #705848;" | ||
Line 62: | Line 62: | ||
| align="center" | {{color2|78C850|Pokémon Diamond and Pearl Versions|DP}}{{color2|78C850|Pokémon Platinum Version|Pt}} | | align="center" | {{color2|78C850|Pokémon Diamond and Pearl Versions|DP}}{{color2|78C850|Pokémon Platinum Version|Pt}} | ||
|- style="background: #705848;" | |- style="background: #705848;" | ||
| colspan="2" align="center | | colspan="2" align="center" | {{color|78C850|VGC 2009 <br>Worlds Qualifier}} | ||
| align="center" | {{color|78C850|June<br>27}} | | align="center" | {{color|78C850|June<br>27}} | ||
| align="center" | {{color|78C850|June<br>28}} | | align="center" | {{color|78C850|June<br>28}} | ||
Line 68: | Line 68: | ||
| align="center" | {{color2|78C850|Pokémon Platinum Version|Pt}} | | align="center" | {{color2|78C850|Pokémon Platinum Version|Pt}} | ||
|- style="background: #705848;" | |- style="background: #705848;" | ||
| colspan="2" align="center | | colspan="2" align="center" | {{color|78C850|VGC 2009 <br>Worlds Qualifier}} | ||
| align="center" | | align="center" colspan="2" | {{color|78C850|May 30}} | ||
| align="center" | {{color|78C850|UK}} | | align="center" | {{color|78C850|UK}} | ||
| align="center" | {{color2|78C850|Pokémon Platinum Version|Pt}} | | align="center" | {{color2|78C850|Pokémon Platinum Version|Pt}} | ||
|- style="background: #705848;" | |- style="background: #705848;" | ||
| colspan="2" align="center | | colspan="2" align="center" | {{color|78C850|VGC 2009 <br>Worlds Qualifier}} | ||
| align="center" | | align="center" colspan="2" | {{color|78C850|June 13}} | ||
| align="center" | {{color|78C850|Germany}} | | align="center" | {{color|78C850|Germany}} | ||
| align="center" | {{color2|78C850|Pokémon Platinum Version|Pt}} | | align="center" | {{color2|78C850|Pokémon Platinum Version|Pt}} | ||
|- style="background: #705848;" | |- style="background: #705848;" | ||
| colspan="2" align="center | | colspan="2" align="center" | {{color|78C850|VGC 2009 <br>Worlds Qualifier}} | ||
| align="center" | | align="center" colspan="2" | {{color|78C850|June 20}} | ||
| align="center" | {{color|78C850|France}} | | align="center" | {{color|78C850|France}} | ||
| align="center" | {{color2|78C850|Pokémon Platinum Version|Pt}} | | align="center" | {{color2|78C850|Pokémon Platinum Version|Pt}} | ||
Line 95: | Line 92: | ||
| align="center" | {{ms|487O}} | | align="center" | {{ms|487O}} | ||
| align="center" | {{color2|78C850|Pokémon Platinum Version|Platinum release}} | | align="center" | {{color2|78C850|Pokémon Platinum Version|Platinum release}} | ||
| align="center" | | align="center" colspan="2" | {{color|78C850|July 2}} | ||
| align="center" | {{color|78C850|South <br>Korea}} | | align="center" | {{color|78C850|South <br>Korea}} | ||
| align="center" | {{color|78C850|-}} | | align="center" | {{color|78C850|-}} | ||
Line 107: | Line 103: | ||
| align="center" | {{color2|78C850|Pokémon Diamond and Pearl Versions|DP}}{{color2|78C850|Pokémon Platinum Version|Pt}} | | align="center" | {{color2|78C850|Pokémon Diamond and Pearl Versions|DP}}{{color2|78C850|Pokémon Platinum Version|Pt}} | ||
|- style="background: #705848;" | |- style="background: #705848;" | ||
| colspan="2" align="center | | colspan="2" align="center" | {{color2|78C850|Pokémon Festa}} | ||
| align="center" | {{color|78C850|July<br>22}} | | align="center" | {{color|78C850|July<br>22}} | ||
| align="center" | {{color|78C850|Sept.<br>12}} | | align="center" | {{color|78C850|Sept.<br>12}} | ||
Line 113: | Line 109: | ||
| align="center" | {{color|78C850|-}} | | align="center" | {{color|78C850|-}} | ||
|- style="background: #705848;" | |- style="background: #705848;" | ||
| colspan="2" align="center | | colspan="2" align="center" | {{color|78C850|VGC 2009 <br>World Championships}} | ||
| align="center" | {{color|78C850|Aug.<br>14}} | | align="center" | {{color|78C850|Aug.<br>14}} | ||
| align="center" | {{color|78C850|Aug.<br>15}} | | align="center" | {{color|78C850|Aug.<br>15}} | ||
| align="center" | {{color|78C850|USA}} | | align="center" | {{color|78C850|USA}} | ||
| align="center" | {{color2|78C850|Pokémon Platinum Version|Pt}} | | align="center" | {{color2|78C850|Pokémon Platinum Version|Pt}} | ||
|- | |- style="background: #705848;" | ||
| align="center" style=" | | align="center" style="-moz-border-radius-bottomleft: 1em;" | {{ms|{{#switch: {{#expr: {{#time: U}} mod 3}}|1=249|2=250|251}}}} | ||
| align="center | | align="center" | {{color2|78C850|Pokémon HeartGold and SoulSilver Versions|HG & SS <br>release}} | ||
| align="center" | | align="center" colspan="2" | {{color|78C850|Fall<br>2009}} | ||
| align="center | | align="center" | {{color|78C850|Japan}} | ||
| align="center" style="-moz-border-radius-bottomright: 1em;" | {{color|78C850|-}} | |||
| align="center" style=" | |||
|} | |} | ||
{{-}} | {{-}} |
edits